24-05-2018 14:30

Zdrowa dieta zawodowego kierowcy

Praca zawodowego kierowcy wiąże się z godzinami spędzonymi za kierownicą samochodu ciężarowego. Konieczność ciągłego skupienia na drodze generuje duże wydatki energetyczne organizmu, które muszą być odpowiednio uzupełniane w trakcie jazdy.

Dieta zawodowego kierowcy powinna być zatem bogata w wartości odżywcze, witaminy i minerały, które usprawnią pracę mózgu i zmniejszą zmęczenie organizmu. Co powinno się znaleźć w menu kierowcy samochodu ciężarowego?

Koncentracja

Ważnym czynnikiem w pracy kierowcy zawodowego jest umiejętność zachowania koncentracji oraz skupienia przez długi czas. Pomóc może odpowiednia dieta, która usprawni i wspomoże pracę mózgu. Co jeść, aby na długo zachować maksymalną koncentrację? Przede wszystkim węglowodany złożone, które przez długi czas będą uwalniały potrzebną do pracy energię.

Do węglowodanów złożonych należą produkty pełnoziarniste, groch oraz fasola. Ważny jest również cynk, który poprawia koncentrację oraz odporność organizmu, a znaleźć go można w pomidorach oraz warzywach strączkowych. Istotne jest również przyjmowanie minerałów takich jak żelazo (wołowina, podroby, tofu, soja, pietruszka czy brokuł), magnez (pestki dyni, kakao, migdały) oraz kwas foliowy (szpinak).

Regularne posiłki

Spożywanie posiłków w sposób regularny jest podstawą utrzymania koncentracji na wysokim poziomie. Nie należy doprowadzać do nadmiernego spadku cukru we krwi spowodowanego nieregularnym spożywaniem posiłków, ponieważ jest on przyczyną pojawiającego się zmęczenia i uczucia senności. Dzień należy zacząć od pożywnego śniadania składającego się z pełnowartościowych składników np. od owsianki z owocami i jogurtem. Przed wyruszeniem w trasę warto przygotować sobie przekąski, które posłużą jako dodatek energetyczny w sytuacji zmęczenia.

Należy jednak pamięć, aby przekąski było zdrowe i składały się z orzechów lub suszonych owoców, ponieważ produkty te są wysokoenergetyczne i dodają energii na długi czas, w przeciwieństwie do pustych kalorii pochodzących z batonów czy czipsów. 

Ładuję...