31-05-2018 14:30

Kobieta jako zawodowy kierowca

Świat zawodowych kierowców został zdominowany przez mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że wśród pracowników transportu nie ma kobiet. Trend ten zmienia się z roku na rok, gdyż do hermetycznego świata kierowców - mężczyzn przedostaje się coraz więcej kobiet. Kobiety zatrudnione na stanowisku zawodowego kierowcy przekonują, że prowadzenie samochodów ciężarowych nie jest jedynie domeną mężczyzn.

Stereotypy

Prowadzenie samochodu ciężarowego z przyczepą nie wymaga od kierowcy predyspozycji typowo męskich. W celu uzyskania pozwolenia na prowadzenie samochodów ciężarowych niezbędne są uprawnienia kategorii C+E, które otrzymać może każdy, kto przejdzie szkolenie i zda egzamin końcowy. W związku z tym kierowcą zawodowym może zostać zarówno mężczyzna, jak i kobieta, a ograniczenia wykonywania zawodu przez panie wynikają ze stereotypów.

Trend ten zaczyna się jednak zmieniać i za kółkiem dużych pojazdów, w tym samochodów ciężarowych, koparek, wózków widłowych, autobusów miejskich czy taksówek widzimy coraz częściej kobiety. Co więcej, płeć może być w niektórych przypadkach atutem. Kierowcy taksówek płci żeńskiej stanowią pożądanych pracowników ze względu na zaufanie, jakie wzbudzają. Nierzadko zdarza się, że klientki lub rodzice dzieci wracających ze szkoły proszą, aby kierowcą była kobieta - czują się wtedy bezpieczniej.

Kobiety ostrożniejsze

Kobiety są powszechnie uważane za dużo bardziej ostrożnych kierowców niż mężczyźni. Z oficjalnych policyjnych statystyk wynika, że kobiety-kierowcy powodują jedynie 17% wypadków ze wszystkich zdarzeń drogowych, do których dochodzi na polskich drogach. Kobiety dużo rzadziej stosują brawurę za kółkiem, częściej przestrzegają przepisów dotyczących ograniczenia prędkości oraz jeżdżą bezpieczniej. Podobnie jak mężczyźni, część z nich żywo interesuje się motoryzacją, a jazdę samochodem uznaje za swoją pasję.

Jedyne czego kobietom brakuje to odwagi i chęci przezwyciężania stereotypów. Przeszkodą może się również okazać niełatwy tryb życia zawodowego kierowcy - ciągłe życie w trasie.

Źródło: http://www.to.com.pl/motofakty/a/magdalena-szwaj-dziewczyna-ktora-jezdzi-tirem,11862212/

Ładuję...