01-02-2019 10:30

Kiedy kierowca traci zniżki OC

Ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie dla każdego właściciela pojazdu. Lepiej nie igrać z losem i w momencie wygaśnięcia ubezpieczenia OC od razu wykupić nowy pakiet. Dla kierowców bez ważnego OC przewidziane są bowiem srogie kary, które rosną wraz z okresem, w którym kierowca nie wykupił ubezpieczenia. Jednym słowem niższą karę zapłaci ktoś kto ma zwłokę mniejszą niż tydzień, a inną zaś ten kto zwlekaj już ponad 2 tygodnie.

Kiedy kierowca traci zniżki OC?


Towarzystwa ubezpieczeniowe tak naprawdę ustalają swoje własne regulacje dotyczące przyznawania zniżek oraz anulowania ich. Chociaż w praktyce wydaje się to być bardzo proste i przejrzyste, nie zawsze takie jest do końca. Dlatego właśnie warto dobrze i skrupulatnie przeanalizować warunki różnych firm ubezpieczeniowych, które konkretnego klienta jeżdżącego bez kolizji przez kilka lub kilkanaście lat, mogą traktować zupełnie różnie. Wypracowane zniżki na OC pozwalają w dużym stopniu obniżyć opłaty za to ubezpieczenie. Najczęściej mówi się o tym, że każdy rok jazdy bez kolizji to 10% zniżki na OC. Natomiast każda jedna pojedyncza kolizja z winy kierowcy to 10% mniej zniżki. Jednym słowem płaci się wtedy więcej. Towarzystwa ubezpieczeniowe są w stanie sprawdzić historię kierowcy nawet wiele lat wstecz. A zatem również brak pojazdu przez jakiś czas, a co za tym idzie brak konieczności kupowania OC, nie powinny być powodem utraty zniżki wypracowanej wcześniej. W praktyce w bardzo wielu ubezpieczeniach jest jednak tak, że jeżeli nie posiada się wykupionego OC przez 2 lata, traci się wcześniejsze zniżki.

Co pozytywnie wpływa na zniżkę OC


A zatem pozytywnie na obniżenie opłaty za zniżkę OC wpływa jazda bez kolizji. Poza tym doświadczeniu kierowcy jest również czynnikiem branym pod uwagę przez wielu ubezpieczycieli. Stosują oni swoje wzory i algorytmy do naliczania wysokości składki, dlatego naprawdę mogą one się różnic w zależności od kierowcy, nawet jeżeli mają oni zbliżony do siebie wiek stażu za kółkiem. Dlatego zawsze najlepiej jest wybrać się do przedstawiciela wielu ubezpieczalni, który pomoże wybrać najlepszą ofertę.

Ładuję...