07-02-2019 09:40

Co kierowca musi okazać podczas kontroli drogowej

Kontrola drogowa bywa naprawdę stresującą sytuacją na drodze. Nikt nie lubi być sprawdzany, nawet jeżeli stoją za tym tylko i wyłącznie względy bezpieczeństwa. Zwykle kontroli obawiają się ci kierowcy, którzy mają coś na sumieniu, na przykład brak przeglądu technicznego samochodu.
 

Co kierowca musi okazać podczas kontroli drogowej?


Podczas kontroli drogowej każdy Kierowca po pierwsze jest proszony o okazanie dowodu rejestracyjnego samochodu. To właśnie dzięki temu policja może stwierdzić, czy kierowca posiada dokumenty upoważniającego do korzystania z tego konkretnego auta. Dzięki temu również policja ma informacje o ważności przeglądu technicznego samochodu oraz wykupionym OC. Dowodu rejestracyjnego lepiej nie zapominać i zawsze mieć go przy sobie podczas prowadzenia auta.

 

 

Dowód tożsamości i prawo jazdy


Następnie policja może prosić o okazanie prawa jazdy, oraz dodatkowo na przykład dowodu tożsamości. Prawo jazdy jest dowodem na zdobycie umiejętności prowadzenia auta, to bardzo ważne dokumenty i również należy mieć go przy sobie gdy prowadzi się samochód. W ten sposób uniknie się zdobycia punktów karnych, w których w przeciągu roku nie można zdobyć więcej niż 24.

 

 

 

 

Wyposażenie samochodu


Policjant może również poprosić o pokazanie kilku ważnych przedmiotów, które powinny znajdować się na stanie samochodu. Mowa jest tutaj chociażby o gaśnicy, która jest niezbędna do ugaszenia pożaru w samochodzie. Gaśnica powinna być ważna, czyli data jej przydatności na opakowaniu powinna być oznaczona, gaśnica nie może być też zużyta. Bardzo ważna jest również apteczka pierwszej pomocy - o jej pokazanie również kierowca może zostać poproszony podczas kontroli drogowej. Warto zatem co jakiś czas przejrzeć zawartość apteczki i uzupełnić ją na przykład o bandaż i gazę, albo inne środki opatrunkowe. Wyjeżdżając na przykład na Słowację w aucie trzeba też mieć obowiązkowo odblaskową kamizelkę, a poza tym również trójkąt do postawienia na drodze, aby oznaczyć dla innych kierowców kolizję lub zatrzymanie auta na dłużej.

 

 

 

Ładuję...