08-02-2019 09:00

Co kierowca musi mieć w samochodzie

Kiedy samochodu korzysta się codziennie i bardzo intensywnie, czasami zapomina się o odpowiednim jego doposażeniu wtedy, gdy wykorzysta się lub zużyje na przykład gaśnice czy środki opatrunkowe w apteczce. Warto zatem pamiętać o tym, że są takie elementy, które kierowca zawsze musi mieć na stanie swojego auta. Dodatkowo dobrze jest też wiedzieć o tym, że w kwestii wymaganego wyposażenia samochodu przepisy mogą różnić się w ościennych krajach. A zatem przed wyjazdem na przykład na Słowację czy do Niemiec, warto po prostu zapoznać się z tamtejszymi przepisami.
 

Co kierowca musi mieć w samochodzie?


Jest kilka niezbędnych rzeczy, które kierowca po prostu zawsze musi mieć w samochodzie, a ich brak może spowodować naliczenie punktów karnych. Jednak nie tylko o punkty karne tutaj chodzi - to też kwestia po prostu bezpieczeństwa samego kierowcy i pasażerów. Warto o tym pamiętać i nie uzupełniać braków tylko wtedy, gdy czuje się nad sobą przysłowiowy bat. Lepiej robić to na bieżąco z myślą o sobie i swojej rodzinie. W samochodzie koniecznie trzeba mieć zatem ważną i pełną gaśnicę proszkową, za pomocą której będzie można ugasić pojawiający się w samochodzie pożar na przykład silnika. Używanie do tego celu wody jest po prostu prawdziwą głupotą - nigdy nie należy tego robić. Poza tym w aucie powinna znajdować się również dobrze wyposażona apteczka. Dobrze by były w niej materiały opatrunkowe, gaza, środki do dezynfekcji, ale też na przykład koc termiczny do okrycia osoby poszkodowanej w stłuczce czy wypadku.

 

 

Co jeszcze musi mieć kierowca w samochodzie


Kolejne niezbędne elementy to przedmioty ułatwiające widoczność kierowcy. Mowa tutaj na przykład o kamizelce odblaskowe, którą w niektórych krajach kierowca musi mieć wręcz założoną na zwykłe ubranie. Taką kamizelkę dobrze jest założyć gdy dojdzie do jakiejś sytuacji na drodze i trzeba się zatrzymać i opuścić auto. Poza tym trzeba mieć jeszcze trójkąt ostrzegawczy do ustawienia na szosie, kiedy auto zostaje zatrzymane na przykład z powodu awarii.

 

 

 

Ładuję...