11-02-2019 09:20

Kto płaci mandat kierowca czy właściciel pojazdu?

Konieczność zapłacenia mandatu nigdy nie należy do przyjemnych sytuacji. W końcu nikomu nie uśmiecha się stracić nawet kilkaset zł z portfela. Przykre niespodzianki dotyczące mandatu to również dosyć częsta sytuacja - w końcu na polskich drogach ustawiona jest spora liczba fotoradarów, a zatem można zostać złapanym nawet nie mając tego świadomości. Czasami do właścicieli pojazdów przychodzą mandaty, których tak naprawdę nie zdobyli jednak oni sami, a kierowcy, którzy użytkowali samochód w jakimś określonym czasie.
 

Kto płaci mandat kierowca czy właściciel pojazdu?

 
Wydawałoby się, że wskazanie kierowcy za pomocą zdjęcia wykonanego z fotoradaru nie jest jakimś większym problemem. Niestety bardzo często jest tak, że fotografia jest dosyć niewyraźna i tak naprawdę nie wiadomo kto prowadził auto o określonym numerze rejestracyjnym. Wezwanie do zapłaty mandatu przychodzi rzecz jasna do właściciela samochodu. To zatem po numerze rejestracyjnym jest on określany. Jednak rzecz jasna nie zawsze właściciel samochodu w konkretnym momencie musiał być uchwycony przez fotoradar - auto mogło być przecież pożyczone komuś z rodziny lub przyjaciół. Mogło nawet zostać po prostu ukradzione. Jeżeli właściciel pojazdu wie, że to nie on kierował samochodem, kiedy fotoradar wykonał zdjęcie, może odwołać się od konieczności płacenia mandatu. Musi wtedy jednak wskazać kto kierował samochodem, aby rzeczywisty kierowca, który zrobił wykroczenie na drodze, mógł otrzymać karę.
 

Właściciel pojazdu może odmówić rozpoznania kierowcy


Dosyć zabawne jest jednak to, że właściciel pojazdu może po prostu odmówić wskazania kierowcy, bo w końcu to policja jest od ustalenia, kto kierował autem. Zdarzały się nawet sytuacje, w których to Sąd Najwyższy orzekł, że właściciel pojazdu nie musi wskazywać danych personalnych ówczesnego kierowcy jego auta. W praktyce oznacza to jednak najczęściej, że odmowa wskazania, kto prowadził samochód, równa się temu, że właściciel auta będzie musiał samodzielnie zapłacić za ten mandat.

 

Ładuję...