13-02-2019 09:30

Prowadź wygodnie i bezpiecznie

Czy należycie dbasz o własną wygodę za kierownicą? Powinieneś i to tym bardziej, im więcej czasu spędzasz za kierownicą. Przede wszystkim zastanów się: w jaki sposób ustawisz fotel kierowcy przed jazdą? Jaką pozycję powinieneś mieć, by jazda przebiegała komfortowo i bezpiecznie?
 

Dlaczego prawidłowe ustawienie fotela jest ważne?

 


Pozycja za kierownicą to nie tylko kwestia wygody, ale też jeden z kluczowych elementów bezpiecznej jazdy. Mimo to po zaliczeniu egzaminu na „prawko” nie wszyscy pamiętają, że prawidłowe ustawienie fotela kierowcy jest ważne.
Dopiero zdobywając doświadczenie dochodzimy do wniosku, że warto poświęcić chwilę na tę z pozoru błahą czynność, aby nie męczyć się za kierownicą i nie narażać na dekoncentrację, która w czasie dłuższej jazdy może być zabójcza.

 

 

 

Ustawienie fotela

 


Pierwszym krokiem powinno być odsunięcie fotela maksymalnie do tyłu. Następnie ustawiamy nachylenie oparcia – tak, by z tego miejsca dobrze było widać drogę przed maską samochodu.
Następnie ustawiamy odległość fotela od kierownicy. Zaczynamy od próby dosięgnięcia stopami do pedałów i dosuwamy w razie potrzeby fotel tak, by po dociśnięciu pedału sprzęgła, lewa noga była jedynie lekko zgięta w kolanie.

Po ustawieniu odległości w ten sposób sprawdzamy, czy przy takim ustawieniu fotela, jesteśmy w stanie szybko przenieść prawą stopę z pedału gazu na hamulec i nacisnąć go. Wcisnąwszy do oporu pedał hamulca, prawa noga powinna być nadal lekko zgięta w kolanie.

 

 

 

 

 

Ustawianie kierownicy

 


Po ustawieniu fotela ustawiamy na odpowiednią odległość kierownicę.
Ustawienie oparcia fotela powinno umożliwiać oparcie wyprostowanych rąk nadgarstkami o kierownicę. Po złapaniu za koło kierownicy, ręce powinny być dość mocno zgięte w łokciach, by możliwe było szybkie obracanie kierownicą.

Prawidłowa pozycja rąk na kierownicy: lewa dłoń na wysokości jej osi, a prawa nieco poniżej.
Łokcie opierają się lekko o tułów w rejonie dolnych żeber. Zbyt mocny nacisk łokci na tułów to sygnał, że należy odsunąć nieco fotel do tyłu.

Wykonując te czynności regularnie nabierzesz takiej wprawy, że zdecydowanie szybciej prawidłowo ustawisz fotel i kierownicę w aucie, niż trwa czytanie tego artykułu.

 

 

 

 

Ładuję...