15-02-2019 08:50

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Właśnie udało ci się zdać prawo jazdy i planujesz zakup pierwszego auta? Po zakupie samochodu pasuje go ubezpieczyć, prawda? Niestety, ubezpieczyciel widzi cię głównie jako zagrożenie na drodze. Nieważne, że bezbłędnie zdałeś egzamin, a sam instruktor stwierdził, że jeździsz lepiej niż Lewis Hamilton. Ubezpieczyciel, ze względu na twój brak doświadczenia, policzy ci za polisę OC znacznie więcej niż starszemu kierowcy.

Młody kierowca – czyli kto?

Do grona młodych kierowców zalicza się osoba, która jest właściwie „świeżakiem” na drodze. Młody wiek też wchodzi w grę, jednak bardziej liczy się doświadczenie drogowe, a właściwie etap jego zdobywania. Młodzi kierowcy w statystykach policyjnych, jawią się jako grupa społeczna odpowiedzialna za wysoki wskaźnik wypadkowości (dotyczy głównie kierowców do 25 roku życia). Ubezpieczyciele nieufnie patrzą na młodych prowadzących, dlatego proponują wysokie OC.

Dlaczego ubezpieczenie dla młodych kierowców jest takie drogie?

Jesteś nowym kierowcą, wiec ubezpieczyciel nie wie czego się może od ciebie spodziewać. Wysokość składki OC dla młodych kierowców, ubezpieczyciele kalkulują na podstawie m.in. statystyk wypadkowych (co wpływa na twoją niekorzyść, ponieważ właśnie młodzi są w grupie największego ryzyka). Każde towarzystwo ubezpieczeniowe, indywidualnie ocenia swojego potencjalnego klienta i zgodnie z ustaloną taryfą, wylicza propozycję ubezpieczenia samochodu.

Co wpływa na wysokość ubezpieczenia dla młodego kierowcy?

Oprócz stażu jazdy jako nowy kierowca, do wyliczenia ubezpieczenia wliczają się także inne czynniki. Samo miejsce rejestracji ma znaczenie. Zarejestrowanie i użytkowanie samochodu w dużym mieście, zwiększa ryzyko powstania kolizji, dlatego za ubezpieczenie w Krakowie zapłacisz więcej, niż np.: w Spytkowicach Dolnych. Niektórzy ubezpieczyciele preferują przedstawicieli wybranych zawodów. Najlepszym uznaniem cieszą się prawnicy i lekarz. Nawet skład rodziny ma znaczenie. Kierujący posiadający dzieci, w teorii jeżdżą ostrożniej.

Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za ubezpieczenie?

Najlepiej skorzystaj z porównywarek i kalkulatorów dostępnych w Internecie. Ubezpieczenie dla młodego kierowcy nie musi być drogie, wystarczy poszukać.

Ładuję...