19-02-2019 08:55

Jak zostać zawodowym kierowcą?

Praca kierowcy zawodowego to ciężki i wymagający zawód. Wymaga on nie tylko prawa jazdy (kategorii B, oraz zdobycia uprawnień na kierowanie większymi pojazdami), ale także predyspozycji psychicznych. Dopiero testy psychologiczne wykażą czy nadajesz się na kierowcę zawodowego. Samo zdobycie uprawnień na prowadzenie większych pojazdów, to głównie kwestia szkoleń oraz pozytywnie zaliczonego egzaminu zawodowego.

Zawodowy kierowca – wymagania

Kierowcą zawodowym może zostać osoba, która ukończyła 18 lat oraz posiada prawo jazdy (na początku kategorii minimum B) . Bardzo ważne jest świadectwo kwalifikacji. W Polsce obowiązują dwa rodzaje świadectw kwalifikacji dla kierowców: wstępne przyspieszone i wstępne pełne. Program obu kursów jest identyczny i kończy się egzaminem, lecz główną różnicą jest koszt i czas ich trwania. Warto zaznaczyć, że do przyspieszonego kursu, może przystąpić tylko osoba po 21 roku życia. Jedyną opcją na uzyskanie pracy w tym zawodzie jest kurs pełny, który pozwala na wcześniejszą możliwość uzyskania kwalifikacji. Ponadto należy pamiętać o badaniach psychotechnicznych, oraz karcie kierowcy, która umożliwia identyfikację kierowcy i przypisane do niego dane przejazdów zarejestrowane przez tachograf cyfrowy.

Na jakie zarobki może liczyć kierowca zawodowy?

Droga kierowcy zawodowego jest drogą samotnika. Długie trasy, nieregularne godziny pracy, czy stres związany z dostarczeniem towaru na czas może nie brzmi zachęcająco, jednak wypłata wynagradza ciężką pracę. Z danych GUS wynika, że w pierwszym kwartale 2018 roku, przeciętne zarobki kierowcy zawodowego wyniosły 4622, 84zł brutto, czyli jakieś 3287, 04zł.

Jesteś kierowcą zawodowym, ale szukasz ofert? Jako pracodawca poszukujesz kierowców zawodowych? Na stronie ZNAJDZKIEROWCE.EU, znajdziesz cały wachlarz ogłoszeń zarówno od strony kierowców jak i pracodawców. Rozbudowany system wyszukiwania, sprawia że znalezienie idealnej oferty jest banalnie proste. To co? Komu w drogę, temu czas?

Ładuję...