06-03-2019 15:45

Co kraj to obyczaj, czyli zaskakujące przepisy ruchu drogowego na świecie

Zanim wybierzemy się na podbój świata samochodem, warto sprawdzić przepisy obowiązujące w miejscach, które planujemy odwiedzić. Przepisy widniejące w kodeksach ruchu drogowego poszczególnych państw potrafią zaskoczyć swoją absurdalnością. Warto je jednak wspomnieć oraz zwrócić uwagę na te, które wciąż są egzekwowane, aby uniknąć surowych kar i nieprzyjemności.

Transport zwierząt we Włoszech i Denver (USA)

Jeśli chcesz zabrać w podróż swojego czworonożnego przyjaciela do USA lub Włoch, musisz zapoznać się z przepisami drogowymi, aby uniknąć kary. W mieście Denver, w stanie Kolorado nie można przewozić zwierząt nocą. Dotyczy to zarówno masowych transportów, jak i przewożenia swojego pupila. We Włoszech natomiast psy i koty mogą podróżować w nocy, ale tylko w pasach bezpieczeństwa!

Prawdziwym absurdem, jeśli chodzi o przewożenie zwierząt, jest prawo obowiązujące w Stanach Zjednoczonych w stanie Minnesota, gdzie goryle mogą podróżować w samochodzie jedynie na przednim siedzeniu.

Uwaga z prędkością!

Za zbyt szybką jazdę w Polsce możesz stracić na jakiś czas prawo jazdy. Władze niektórych Państw jednak uznały, że taka kara nie jest wystarczająco skuteczna, dlatego gdzieniegdzie za przekroczenie prędkości może grozić Ci zabranie samochodu! Takie praktyki stosuje się m.in. w Holandii i Szwecji, gdzie auto jest skonfiskowane za ponad dwukrotne przekroczenie prędkości. Natomiast w Iranie, za zbyt szybką jazdę, możesz dostać baty lub trafić do więzienia na rok.

Jak rozprawić się z korkami?

Prawdziwymi ekspertami w dziedzinie zwalczania korków są władze Filipin oraz Oksfordu.

Na Filipinach istnieje coś w rodzaju grafiku dla uczestników ruchu drogowego. Samochody są klasyfikowane ze względu na pierwszą cyfrę w numerze rejestracyjnym. Przykładowo, auta z numerem rejestracyjnym zaczynającym się od „1” lub „2” nie mogą być używane w poniedziałki.

W Oksfordzie natomiast musimy rozważnie planować trasę, ponieważ istnieje tam zakaz okrążania jednej dzielnicy więcej niż 100 razy. Pilnujmy zatem, aby tam nie zabłądzić!

Zupełnie serio

Na koniec warto wspomnieć o przepisach, występujących w europejskich krajach, które są w pełni egzekwowane. Przemierzając Chorwację, należy pamiętać, że jest tam wprowadzony zakaz przewożenia kanistrów z benzyną. W Austrii natomiast policjant może ocenić prędkość “na oko”. Aby być gotowym na kontrolę w każdym europejskim państwie, warto wyposażyć się w apteczkę, kamizelkę odblaskową, komplet żarówek i linkę holowniczą, oraz oczywiście w gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.

Ładuję...