11-03-2019 14:28

Te leki zaburzają zdolność do prowadzenia pojazdów

Wiele rodzajów leków powoduje skutki uboczne, które mogą w znaczącym stopniu zaburzać zdolność do prowadzenia pojazdów. Niestety, wyniki ankiet prowadzonych wśród zażywających leki, pokazują, że wiele osób nie czyta ulotek informacyjnych lub lekceważy ostrzeżenia producenta. Zjawisko to jest bardzo niebezpieczne, ponieważ spowolnienie reakcji, senność oraz rozdrażnienie spowodowane zażywaniem leków może skutkować poważnym wypadkiem, jeśli wsiądziemy za kierownicę.

Środki znieczulające

Środki znieczulające to grupa leków, która znacznie obniża naszą zdolność do szybkiej reakcji. Jeśli zostaniemy poddani znieczuleniu miejscowemu, np. podczas wizyty u stomatologa, nie powinniśmy kierować przez co najmniej 2 godziny. Jeśli natomiast odbyliśmy zabieg pod narkozą, nie wolno prowadzić pojazdu co najmniej 24 godziny od wybudzenia.

Opioidy

Opioidy to grupa substancji działających na receptory opioidowe. Substancje z tej grupy, stosowane są w niektórych lekach przeciwbólowych i to właśnie na nie należy szczególnie uważać, jeśli jesteśmy kierowcami. W przypadku zażycia leków, mających w składzie kodeinę, fenatyl, tramal lub morfinę, nie należy pod żadnym pozorem prowadzić pojazdu. Ich działanie uboczne to przede wszystkim zawroty głowy, senność, problemy z koncentracją, a także zaburzenia wzroku. Zatem zażywając środki przeciwbólowe, należy zachować szczególną ostrożność i dokładnie przeczytać ulotkę od producenta.

Leki uspokajające i nasenne

Stanowczo odradza się prowadzenie pojazdu po lekach uspokajających i nasennych, nawet jeśli były one zażyte poprzedniego dnia. Najbardziej niebezpieczne dla kierowców są te, które mają w swoim składzie pochodne kwasu barbiturowego lub pochodne benzodiazepiny. Substancje te używane są w silnych lekach oraz mają długie działanie, dlatego zanim sięgniemy po takie specyfiki, warto spróbować łagodniejszych tabletek ziołowych, zwłaszcza jeśli na następny dzień mamy zamiar prowadzić.

Leki zapobiegające objawom choroby lokomocyjnej

Leki łagodzące objawy choroby lokomocyjnej mają w swoim składzie substancje, które powodują senność oraz spadek refleksu. Dlatego ich zażycie wyklucza możliwość prowadzenia pojazdu.

 

Ładuję...