11-03-2019 14:36

Firma transportowa ? Czy to dobry biznes?

Transport to branża należąca do sektora usług, który obecnie przechodzi prawdziwy rozkwit. Założenie działalności związanej z transportem otwiera wyjątkowo szerokie możliwości rozwoju i daje szansę na świetne zarobki, ale wiąże się też z licznymi trudnościami.

Kontakty na wagę złota

Początki w nowej branży są zawsze trudne, zwłaszcza jeśli nie ma się odpowiednich znajomości. Jeśli chcesz zaistnieć w branży transportowej, kontakty są równie ważne, jak kapitał inwestycyjny. Niezwykle cenne może się również okazać doświadczenie w pracy jako zawodowy kierowca, a także znajomość rynku. Musisz dowiedzieć się, na jaki rodzaj transportu jest obecnie zapotrzebowanie, znać ceny i strategie konkurencji. Dlatego warto mieć znajomych z branży.

Formalności

Transport to jedna z tych branż, z którymi wiąże się ogromna ilość formalności. Przede wszystkim należy zadbać o zdobycie licencji transportowej. Wiąże się to z pewnymi kosztami oraz inwestycją czasu. Warto przemyśleć zatem założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, która świadczyłaby usługi dla większych firm transportowych. W tym przypadku nie ma konieczności inwestycji własnego kapitału w uzyskanie licencji. Rozwiązanie to wiąże się jednak z ograniczeniem niezależności i możliwości rozwoju, dlatego warto przemyśleć, na czym nam najbardziej zależy.

Co chcesz transportować?

Planując otwarcie własnej firmy transportowej, należy rozważyć, jaki będzie jej profil. Wiele rodzajów ładunku wymaga specjalnych licencji, których uzyskanie pochłania dodatkowe koszty i czas. Aby przewozić zwierzęta, czy materiały niebezpieczne nie wystarczy licencja transportowa.

Dobry biznesplan

Z pewnością nie jest to niczym zaskakującym, ale warto pamiętać o dobrym biznesplanie. Przy zakładaniu własnego przedsiębiorstwa ważne jest dokładne przemyślenie wszystkich „za” i „przeciw”, obliczenie swojego kapitału, analiza rynku itd. Otwierając własną firmę, warto postarać się również o dotacje.

 

Wizja własnej firmy transportowej kusi wysokimi zarobkami oraz możliwością ciągłego rozwoju. Może być strzałem w dziesiątkę, ale tylko pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim musi odpowiadać na aktualne potrzeby rynku oraz działać zgodnie z przemyślaną strategią.

Ładuję...