04-04-2019 15:25

Stereotyp kobiety za kierownicą

Mimo że świat idzie do przodu i od wielu stereotypów powoli się odchodzi, ,,baba za kierownicą? wciąż budzi w społeczeństwie złe skojarzenia oraz jest bohaterką wielu dowcipów. Stereotyp przedstawiający kobiety jako gorszych kierowców jest bardzo mocno zakorzeniony w społeczeństwie i równie mocno szkodliwy. Czy ma on jakieś uzasadnienie w rzeczywistości? Skąd się wziął?

Kobiety jeżdżą inaczej

Styl jazdy statystycznej kobiety znacznie różni się od stylu jazdy statystycznego mężczyzny. Jest inny, ale absolutnie nie gorszy i doskonale widać to na danych liczbowych dotyczących wypadków i stłuczek. Według statystyk z poprzednich lat sprawcami ponad 70% wypadków są mężczyźni. Dlaczego? Kobiety są zazwyczaj mniej skłonne do brawurowej jazdy oraz rywalizacji, w większym stopniu respektują przepisy ruchu drogowego i znacznie rzadziej przekraczają prędkość. I to właśnie ten ostrożny styl jazdy jest często obiektem kpin ze strony mężczyzn. Tamowanie ruchu, nieumiejętne parkowanie oraz późne ruszanie spod świateł – za to najczęściej obwiniane są kobiety. I oczywiście zdarza się im to, jednak nie tylko im. Każdy czasem jest roztargniony, jednak jeśli taka wpadka przydarzy się kierowcy płci męskiej, jest zazwyczaj puszczana w niepamięć, jeśli natomiast zrobi to kobieta, zwykle można usłyszeć ,,od razu widać, że baba za kierownicą”.

Należy również pamiętać, że hamowanie ruchu oraz nieudolne parkowanie, chociaż jest niezaprzeczalnie irytujące, zazwyczaj nie powoduje tak dramatycznych skutków, jak błędy za kierownicą związane z przekraczaniem prędkości oraz wyprzedzaniem w niedozwolonych miejscach.

Jazda po alkoholu

Niestety jazda po spożyciu alkoholu, mimo rosnącej świadomości społecznej, wciąż często się zdarza i jest ogromnym problemem w naszym kraju. Niejednokrotnie niesie za sobą tragiczne skutki. Komu zdarza się częściej? W tej kwestii statystyki również sprzyjają kobietom. Mężczyźni stanowią ponad 80% ze wszystkich osób przyłapanych na jeździe pod wpływem alkoholu.

Krzywdzący stereotyp

Stereotyp kobiety za kierownicą jest zazwyczaj irytujący dla przedstawicielek płci pięknej, ale nie to jest w nim najgorsze. Postrzeganie kobiet jako złych kierowców wciąż negatywnie wpływa na ich pozycję na rynku zawodowym. Mimo że stopniowo się to zmienia i obecnie można spotkać kobietę za kierownicą TIRa, autobusu, tramwaju lub taksówki, wciąż istnieje wiele firm, które nie są gotowe zatrudniać kobiet jako kierowców. Wszystko idzie jednak w dobrym kierunku, ale potrzeba jeszcze trochę czasu, aż rynek zawodowy w tej branży będzie zrównoważony. Czy kiedy to się stanie, stereotyp kobiety za kierownicą przestanie funkcjonować? Chcemy wierzyć w to, że tak będzie.

Ładuję...