17-04-2019 16:15

Jak zdobyć doświadczenie jako zawodowy kierowca

Zdobywanie doświadczenia zawodowego przez osoby wkraczające na rynek pracy to odwieczny problem, nie tylko w branży transportowej. Młode osoby są niezbyt chętnie zatrudniane ze względu na brak doświadczenia, którego nie mogą zdobyć przez to, że... są niechętnie zatrudniane. To błędne koło, przez które początek drogi zawodowej jest niezwykle trudny. Jednak każdy, z tych obecnie doświadczonych kierowców kiedyś zaczynał. Zatem problem braku doświadczenia jest do przeskoczenia, trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić.

Nie poddawaj się

To jest najtrudniejszy i najważniejszy punkt w rozpoczęciu kariery jako zawodowy kierowca. Frustracja młodych osób rośnie kiedy po ukończeniu drogiego i czasochłonnego kursu, który kosztował ich wiele wysiłku, nie mogą znaleźć pracy lub propozycje wynagrodzeń są o wiele niższe niż średnia zapłata na stanowisku kierowcy. Przed podjęciem decyzji o zdobyciu takiego zawodu z pewnością słyszeli, że rynek pracy jest sprzyjający. I to prawda, jednak niestety, rzadko jest sprzyjający dla początkujących kierowców. Rzeczywistość wygląda tak, że młodzi kierowcy często muszą długo i intensywnie szukać jakiejkolwiek pracy. To jednak naturalny proces, zazwyczaj już tak jest, że na kilkadziesiąt CV, które wysyłamy, dostajemy jedną do czterech odpowiedzi. W poszukiwaniu pracy trzeba być wytrwałym i oczywiście korzystać z rad dotyczących konstruowania listów motywacyjnych, CV oraz sposobu prezentowania się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Praca za niskie wynagrodzenie

Zazwyczaj zdarza się tak, że jedyne oferty pracy, jakie dostaną młodzi kierowcy po tych długich poszukiwaniach, będą za bardzo niskie wynagrodzenie. Każdy na pewno niejednokrotnie słyszał, że trzeba się cenić, jednak życie jest życiem i prawdopodobnie przyjęcie pracy za niskie wynagrodzenie będzie najlepszą opcją dla osób bez doświadczenia (jeśli oczywiście nie dostaną lepszych propozycji). Pierwsza praca, druga ani trzecia zwykle nie jest ostatnią. Są one tylko etapami, które trzeba pokonać przed zdobyciem wymarzonej posady. Pokonujemy je nie tylko po to, aby wzbogacić sekcję ,,doświadczenie” w CV, ale przede wszystkim po to, aby realnie uczyć się nowych rzeczy. Niestety nie ma dróg na skróty. Niejednokrotnie kierowcy Tirów zaczynali od pracy w hurtowniach, gdzie pokonywali niedługie, krajowe trasy za niskie wynagrodzenie.

Zdobywaj kontakty

Kontakty są na wagę złota również w świecie kierowców zawodowych. Jeśli zaczniesz pierwszą pracę, staraj się pokazać z dobrej strony, buduj pozytywne relacje z pracodawcami i innymi pracownikami. Nigdy nie wiesz kiedy kontakty z osobami z branży mogą Ci się przydać.

 

Ładuję...