13-05-2019 13:30

Kierowca tira - wymagania i kwalifikacje

Rynek pracy wciąż potrzebuje zawodowych kierowców tirów. Nie maleje również zainteresowanie tego typu wakatami, mimo tego, iż praca jako ta nie należy do łatwych i wiąże się z byciem w ciągłej podróży (krajowej lub zagranicznej). O wszystkim, co potrzebne do pracy jako kierowca tira warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o wykonywaniu tego zawodu.

Wymagania formalne do spełnienia

Przede wszystkim, aby zostać kierowcą tira trzeba uzyskać prawo jazdy kategorii C / C+E oraz zdobyć świadectwo kwalifikacji zawodowej dla kierowców. Ponadto należy posiadać orzeczenie lekarskie (wydawane na podstawie art. 39j ustawy o transporcie drogowym) oraz orzeczenie psychologiczne (wydawane na podstawie art. 39k ustawy o transporcie drogowym). Zarówno uzyskanie prawa jazdy w wymaganej kategorii, jak i świadectwa kwalifikacji zawodowej wiąże się z ukończeniem określonych kursów.

Egzamin na prawo jazdy kategorii C / C+E, C1+E składa się jedynie z części praktycznej i zdaje się go w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Należy jednak podkreślić, że dopiero po ukończeniu specjalistycznego kursu Kwalifikacji Zawodowej, kończącego się państwowym egzaminem w formie pisemnej, uzyskuje się prawo do zawodowego transportu rzeczy i/lub osób. Ponadto co 5 lat będzie trzeba odbyć tak zwane szkolenie okresowe.

Kwalifikacje zawodowe - rodzaje kursów

Istnieje kilka rodzajów kursów Kwalifikacji Zawodowej, których wybór zależy od posiadanych uprawnień. Są to nasypujące kursy kwalifikacji:

- wstępnej - dla kierowców, którzy ukończyli 18 rok życia i posiadają prawo jazdy kategorii C / C+E;
- wstępnej przyspieszonej - dla kierowców, którzy ukończyli 21 rok życia i mają prawo jazdy kategorii C / C+E;
- wstępnej uzupełniającej - dla kierowców, którzy nie ukończyli 21 roku życia, posiadają uprawnienia do przewozu osób i chcą zdobyć uprawnienia do przewozu rzeczy;
- wstępnej uzupełniającej przyspieszonej - dla kierowców, którzy ukończyli 21 lat, posiadają uprawnienia do przewozu osób i chcą uzyskać uprawnienia do przewozu rzeczy.

Kierowca tira - predyspozycje zawodowe

Bez wątpienia nie dla każdego praca kierowcy tira będzie odpowiednia. Nie wystarczy fakt, że lubi się jeździć samochodem. Trzeba mieć świadomość, że będzie się ciągle w trasie z dala od rodziny, a samochód będzie naszym "drugim domem". Jest to więc zawód dobry dla osób wykazujących się dużą odpornością psychiczną i przyzwyczajonych do samotności. Poza tym praca ta wiąże się z ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych - np. z aparatem ruchu, kręgosłupem, zaburzeniami trawienia.

Ładuję...