17-05-2018 14:30

Jak zatrudnić cudzoziemca w firmie transportowej?

Polski rynek przewozowy z roku na rok zmaga się z coraz większym problemem braku kierowców zawodowych. Obecnie brakuje około pięćdziesięciu tysięcy pracowników, ponieważ zawód kierowcy jest dla Polaków coraz mniej atrakcyjny.

Długa rozłąka z rodziną, godziny spędzone za kierownicą i postoje na parkingach skutecznie odstraszają kierowców. Z tego powodu coraz więcej firm transportowych decyduje się na zatrudnianie cudzoziemców, którzy chętnie podejmują się pracy w Polsce. Jakie są procedury zatrudniania cudzoziemców?

Pracownicy z Ukrainy

Ukraińscy pracownicy cieszą się w Polsce bardzo dobra opinią. Uchodzą za osoby pracowite i godne zaufania, co przekłada się na ich coraz częstsze zatrudnianie przez polskich pracodawców. Ukraińscy kierowcy muszą spełnić jednak kilka formalnych warunków, aby na terytorium Polski móc pracować legalnie. Przede wszystkim cudzoziemiec powinien posiadać pozwolenie na pobyt stały wydawane przez Wydział Właściwy ds. cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenie na pracę oraz wizę.

Dokumenty te powinny zostać pozyskane przez zainteresowanego pracą kierowcę. Niezbędne są również dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe na kierowcę zawodowego. Natomiast zezwolenie na pracę lub oświadczenie pracodawcy pozyskuje sam właściciel firmy transportowej chcący zatrudnić cudzoziemca.

Wysokość wynagrodzenia

Zgodnie z polskim prawem cudzoziemiec powinien dostawać wynagrodzenie adekwatne do wykonywanych obowiązków, nie niższe niż wynagrodzenie polskiego pracownika na tym samym stanowisku.

Kierowca zawodowy zarabia około 5 - 7 tysięcy złotych miesięcznie, z czego tylko część z tego dochodu jest opodatkowana. Kierowcy dostają podstawę, która często oscyluje w granicach kwoty średniej krajowej, natomiast pozostałą część wynagrodzenia stanowią dodatki oraz premie. Na takie zarobki mogą liczyć pracownicy dużych firm zatrudniający do 1000 pracowników. Mniejsze firmy transportowe oferują kierowcom wynagrodzenie w granicach 3 - 4,5 tysiąca złotych miesięcznie.

Ładuję...